اطلاعات مختصری در مورد گاز خنک کننده R410 a

بازگشت به

اطلاعات مختصری در مورد گاز خنک کننده R410 a

لوازم تهویه مطبوع جدید از گاز خنک کننده ای بنام R410a استفاده میکنند و به طور خاص در تمامی کولرهای گازی اینورتردار استفاده میشود و دامنه استفاده از این گاز به جهت نداشتن زیان مخرب برای لایه اوزون روز به روز افزایش میابد و به طور کلی مدل های تولیدی کولرهای گازی از سال ۲۰۱۷ به بعد از این مبرد بهره مند هستند.

گاز R410a از ترکیب دو گاز R125 و R32 با نسبت برابر ۵۰ به ۵۰ ساخته می شود. این گاز دارای سرمادهی بسیار مناسبی است و نقطه جوش آن در حدود ۵۱- درجه سانتی گران اتفاق می افتد .

این ماده در مقایسه با سایر گازهای مصرفی مانند R22 دارای نقطه جوش بسیار پایین ترین است و بنابراین بازدهی بیشتری دارد. از سویی دیگر R410a به خوبی با محیط زیست سازگار است و تاثیر بسیار کمی بر روی لایه ازن می گذارد . مجموعه این خواص با یکدیگر باعث شده است تا این گاز به عنوان مبرد در بسیاری از سیستم های تبریدی کوچک مانند کولرهای گازی به عنوان بهترین مبرد حضور داشته باشد .

گاز r410a کولر گازی Air Conditioner

شارژ کولرهای گازی اینورتر(کم مصرف) با استفاده از گاز R410a

ا توجه به توضیحات بالا در ادامه این مقاله به توضیح نحوه شارژ کولر گازی با گاز R410a می پردازیم . لازم به ذکر است که اکثر کولرهای گازی مدرن مجهز به R410a هستند و از این ماده به عنوان ماده میزد در سیکل تبریدی خود بهره می برند .
اولین اقدام برای شارژ یک کولر گازی اینورتر بررسی گاز استفاده شده در آن است. برای این کار مطمئن ترین روش بررسی برچسب فنی کولر گازی است که باید در آن به دنبال نوع مبرد مورد استفاده بگردید .
پس از مشخص شدن نوع مبرد کولر که باید R410a باشد حال با دو حالت مخلتف رو به رو خواهیم شد :
۱ ) عدم وجود گاز در کولر به صورت کامل
۲ ) کمبود گاز در کولر
عدم وجود گاز در کولر به صورت کاملR410A

در صورتی که کولر شما به صورت کامل فاقد گاز R410a است ، بهترین روش شارژ دستگاه با گاز به صورت وزن شده و مقدار مشخص است . مقدار گاز مورد نیاز در دستگاه بر روی برچسب

مشخصات فنی کولر گازی مورد نظر ذکر شده است . لازم به ذکر است که مقدار گاز درج شده بر روی برچسب فنی کولر گازی بر مبنای ۵ متر لوله است . بنابراین اگر در کولرگازی شما بیش از ۵ متر لولوه استفاده شده است باید به ازای هر متر لوله ۲۰ گرم به مقدار گاز R410a اضافه کنید . اگر در منزل ترازو نداشته باشید می توانید با استفاده از گیج مانوفیلد تا حدود ۱۱۰یا ۱۲۰psi کولر خود را شارژ نمایید . البته این مقدار گاز برای زمانی است که دمای محیط داخل یعنی او اواپراتور ۲۷ درجه سانتی‌گراد و دمای محیط بیرون یعنی کندانسور ۲۵ درجه سانتی‌گراد باشد. حتما به این نکته نیز توجه داشته باشید که شارژ کولر را حتما باید با استفاده از گاز مایع انجام دهید . یعنی باید در زمان شارژ کپسول گاز را به صورت کامل بر عککس نمایید .

بعضی از افراد و یا وب سایت ها ممکن است استفاده از روش آمپر دستگاه را برای شارژ کولر گازی به شما پیشنهاد کنند. اما کارشناسان فروشگاه بانه کولر به هیچ عنوان این روش را به شما پیشنهاد نمی کنند. چون ساختار موتور کولرهای گازی به صورت فرکانسی عمل می کند و بنابراین با هیچ روشی نمی توانید دقیقا مشخص کنید که آمپر دستگاه در لحظات بعدی چگونه تغییر می کند. به عنوان مثال ممکن است یک کولر در یک لحظه روی بیشترین جریان خود باشد ولی در لحظه بعد بر روی کمترین جریان خود قرار گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به